O společnosti

V roce 2025 nás čekají velmi důležité okamžiky v existenci naší odborné společnosti. Jednak je to 50. let od založení naší odborné společnosti a jednak dosáhneme na vydání časopisu Lékař a technika, které bude mít označení 55. ročník!

Za tímto účelem jsme připravili několik akcí (viz aktuality na www stránce) a překvapení pro členy společnosti, ale i pro další partnery.

1. Bude vydána kniha o historii biomedicínského inženýrství v ČR. Detaily o jejím křestu a dostupnosti se dozvíte následně. Důležité je však datum 20.5.2025.

2. Bude vydán magazín k výše uvedenému výročí, který bude obsahovat popis a odkaz na videa z 20 pracovišť v ČR, kde se profese jako biomedicínský technik, biomedicínský inženýr a popř. i klinický inženýr velmi osvědčily a tudíž bychom je rádi přiblížili celé komunitě ve zdravotnictví, ale i uchazečům o studium těchto studijních programů. Chceme tak tímto reagovat na zvýšenou poptávku po těchto profesích ze zdravotnických zařízení a podpořit jejich smysl a potřebnost.

3. Dne 19.5. a 20.5.2025 proběhne Výroční konference SAK ČR, kde jsme spolupořadateli a druhý den této konference je organizován naší společností a uskuteční se v Lékařském domě v Praze. Tento druhý den bude také věnován vybraným pracovištím, kde se významně uplatňují výše uvedené profese.

4. Dne 9.4.2025 se uskuteční pracovní den s názvem Aktuální problémy spojené s provozem zdravotnických technologií v nemocnicích, který organizuje ČSZT na Novotného lávce a naše společnost je jedním ze spolupořadatelů.

5. Ve dnech 10. až 12.9.2025 se uskuteční konference Trendy v biomedicínském inženýrství v prostředí Beskyd.

6. Dne 12.12.2025 se uskuteční konference Trendy vývoje endoskopických zobrazovacích systémů v lékařství na ČVUT FBMI v Kladně.

V souvislosti s výše uvedeným výročím naší společnosti se snažíme vytvořit jistou informační kampaň právě o profesích biomedicínský technik, biomedicínský inženýr a klinický inženýr, což je biomedicínský inženýr s atestací v oboru KLinické inženýrství. Součástí tohoto úsilí je také rozhovor vedoucího katedry klinického inženýrství IPVZ a předsedy ČSBMILI ČLS JEP dostupný ZDE.

Níže se pak můžete dozvědět něco z významných aktivit naší odborné společnosti.

Naše odborná společnost jako OS ČLS JEP byla spolu s Českou společností fyziků v medicíně, z.s. organizátorem úspěšného světového kongresu lékařské fyziky a biomedicínského inženýrství (IUPESM PRAGUE 2018), viz též www stránka kongresu.

Typické činnosti a aktivity většiny členů společnosti, tj. biomedicínských techniků, biomedicínských inženýrů a klinických inženýrů, byly komentovány zástupci výboru v rámci rozhlasového pořadu (podcastu), který moderuje profesor MUDr. Petr Arenberger v rámci spolupráce s České lékařské společnosti JEP a Českého rozhlasu. K dispozici jsou rozhovory s doc. Ing. Lenkou Lhotskou, CSc., doc. MUDr. Janem Bruthansem, Ph.D. - první a druhý rozhovor, Ing. Martinem Mayerem, Ph.D., MHA a Ing. Davidem Korpasem, Ph.D.

V rámci spolupráce s Českou společností otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP se podařilo díky mezioborové spolupráci, zaštítěné zejména panem prof. MUDr. Viktorem Chrobokem, Ph.D., přednostou ORL kliniky FNHK, uspořádat foniatrický kongres a vydat dvě vzdělávací příručky pro praxi, tj. Tympanometrie a Audiometrie evokovaných opdovědí. Na základě této spolupráce a ještě za přispění pana prof. MUDr. Josefa Syky, DrSc. a pana doc. MUDr. Olivera Profanta, Ph.D. se také podařilo vytvořit vzdělávací program CK Technická audiologie a systémové začlenění problematiky technické audiologie do vzdělávacích programů Biomedicínská technika a Biomedicínské inženýrství.

Název česky: Česká společnost biomedicinského inženýrství a lékařské informatiky ČLS JEP

(s platností od 28. ledna 2015, kdy byl na sjezdu ČLS JEP schválen nový název naší společnosti a to Česká společnost biomedicínského inženýrství a lékařské informatiky, ve zkratce ČSBMILI, je používán nový upravený název společnosti)

Název anglicky: Czech Society for Biomedical Engineering and Medical Informatics Member of Czech Medical Association JEP

Předseda: doc. Ing. Jiří Hozman, Ph.D.

Místopředseda: Ing. Martin Mayer, Ph.D., MHA

Vědecký sekretář: doc. Ing. Lenka Lhotská, CSc.

Počet členů: 131

 

 

Česká společnost biomedicínského inženýrství a lékařské informatiky (ČSBMILI) je součástí České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČSL JEP). Sdružuje lékaře, biomedicínské techniky, biomedicínské inženýry, klinické inženýry, lékařské informatiky a další odborníky příbuzných oborů. Cílem Společnosti je poskytovat platformu pro společné aktivity členů Společnosti, informovat o aktuálním dění v oboru, podporovat organizačně a finančně pořádání kongresů. Společnost dále působí jako aktivní účastník legislativních jednání na úrovni ministerstev ve prospěch svých členů a institucí působících ve výuce a výzkumu v oblasti biomedicínského inženýrství a lékařské informatiky. Společnost je také oficiálním partnerem mezinárodních vědeckých společností a zprostředkovává kontakt za hranice České republiky a aktivně se účastní vytváření mezinárodních struktur v oboru. Důležitou aktivitou Společnosti je publikační činnost. Strategickým a velmi důležitým partnerem společnosti je Česká společnost pro zdravotnickou techniku ČS VTS, se kterou společně realizujeme mnoho našich aktivit.

Společnost je kolektivním členem v následujících organizacích:

Společnost vydává společně s ČVUT FBMI vlastní odborný časopis Lékař a technika.